"Милиці для родини". Чому для підтримки сім’ї кожній громаді необхідний Центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді?

Версія для друкуВерсія для друку

"Милиці для родини". Чому для підтримки сім’ї кожній громаді необхідний Центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді?

Померла мама чи тато, захворіла на рак дружина, дитина отримала інвалідність, втратив роботу чоловік, почалась війна, дались взнаки травми дитинства – є безліч причин, здатних підкосити будь-яку родину. Діти страждають, батьки розгублені, а звідки чекати  повноцінної допомоги? Сім’я залишається наодинці зі своїми проблемами і страхами.

Під опікою та в Прийомних сім’ях, Дитячому будинку сімейного типу на первинному обліку та прийомних, опікунських родинах в Полтавському районі знаходиться більше 90 дітей сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. За стратегією деінституціалізації, по всій Україні повинні працювати центри підтримки родин, які  опинилися в складних життєвих обставинах,  для допомоги сім'ям, попередження потрапляння дітей в інтернатні заклади

Наразі такі послуги надає Полтавський районний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді (ПРЦСССДМ). Спеціалісти Центру працюють з різними родинами: кризові сім’ї, родини демобілізованих учасників АТО, переселенці, самотні мами, опікунські, багатодітні родини, члени яких перебувають у конфлікті з законом, прийомні родини – усі, кому потрібно підставити плече і де необхідна допомога. Родини можуть телефонувати, приходити до нас самі "сарафанне радіо", або їх виявляють та скеровують інші суб’єкти соціальної роботи (медики, освітяни, сусіди  та інші)

 Часто БАТЬКИ МОЖУТЬ НЕ УСВІДОМЛЮВАТИ, ЩО У НИХ ПРОБЛЕМИ. Через свої низькі знання батьки думають, що якщо дитині наступного року в школу, а вона не вміє тримати ручку в руках, не розрізняє кольори, це нормально. Як правило в цих сім’ях педагогічно запущені діти. Буває так, що вдома у них немає жодної книжки, іграшки. Гуманітарну допомогу з книжками та іграшками, яку надає Центр вони сприймають як щось надзвичайне.  До того ж, батьки часто думають, що це проблеми у дитини, а не у них. У житті  таких дітей все так сумно і сіро, що вони не мають звідки черпати позитивний приклад. Тоді спеціалісти пояснюють: "Якщо хочете змін у дитині, варто змінюватись самим". Заохотити батьків до змін непросто. У більшості –  низька мотивація. Ти сяк-так влаштувався, а тут приходить фахівець із соціальної роботи і каже, що тобі треба до психолога, соціального педагога, а ще освітній рівень низький. Нічого собі, скільки роботи! – опираються батьки. Коли родини починають працювати над собою "втягуються". З кожною спеціалісти укладають індивідуальний план соціального супроводу.  З сім’єю спілкуємось як  у Центрі, так і за місцем проживання, вона  будь-коли може проконсультуватися із "своїм" фахівцем. Після перших 3 місяців супроводу переглядаємо: досягнула родина успіхів чи ні. І вирішуємо: чи план залишається таким же, чи його потрібно скоригувати, чи  із сім’ю уже можна " завершувати " супровід.

Зміни не приходять швидко. Спеціалісти Центру супроводжують родини від 3 місяців і до вирішення проблем.  Тому завдання фахівця із соціальної роботи – стати «милицями для родини», які на певний час допомогли б сім’ї вистояти, видужати й піти далі.

Окрім  роботи з родинами в складних життєвих обставинах Центр здійснює діяльність на виконання державних  програм з питань соціальної роботи з сім’ями, дітьми та молоддю по таким напрямкам:

1.      Розвиток альтернативних форм сімейного виховання,  здійснення  соціального супроводження прийомних сімей (ПС) та дитячих будинків сімейного типу(ДБСТ),

ПС/ДБСТ. На даний час на території Полтавського району функціонує 10 прийомних сімей та 1 ДБСТ, де виховується 28 дітей. Протягом року прийомні  батьки Центром залучалися до  груп  взаємопідтримки. Діти із прийомних сімей запрошувалися до  масових та  групових  заходів. Отже спеціалістами Центру ведеться системна робота щодо кожної родини у відповідності до актуальних проблем та потреб дітей

Опікунські родини. Також працівниками ПРЦСССДМ періодично під час моніторингових виїздів здійснюються вибіркові відвідування опікунських родин на території району .

Патронат над дитиною. Триває інформування громади Полтавського району щодо інноваційних форм сімейного виховання дітей, які проживають в родинах, що опинились в СЖО, а саме впровадження патронату над дитиною

2.      Цільове використання коштів при народжені дитини.

З метою вчасного виявлення сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах та надання членам цих родин соціальної допомоги ПРЦСССДМ  здійснює в родинах вибірковий контроль за цільовим використанням коштів допомоги при народженні дитини, протягом минулого року  обстежено 135 родин, зроблено подання щодо припинення виплат на 3 родини.

3.      Забезпечення соціального патронажу родин, демобілізованих учасників АТО 

Надання соціальних послуг, забезпечення соціального супроводу сімей учасників АТО та родин загиблих учасників АТО, залучення дітей учасників АТО до групових та масових заходів; заходи з організація відпочинку та , санаторно-курортного оздоровлення членів сімей загиблих ветеранів війни. Всього за минулий рік  забезпечено відпочинком 28  учасників АТО , членів їх родин та санаторно-курортним лікуванням 5 членів сімей загиблих учасників АТО

4.      Робота з внутрішньо переміщеними особами

Не залишаються поза увагою діти, сім’ї, особи, які перемістилися із тимчасово окупованої території та районів проведення антитерористичної операції  - Луганської та Донецької областей, з метою надання соціальної підтримки та соціальних послуг сім’ям  та  особам, з числа ВПО ведеться постійна робота з вищезгаданою категорією населення.

5.      Робота з особами з числа дітей-сиріт та дітей.

Центром надаються соціальні послуги особам з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Основні проблемні питання, які вирішуються під час надання працівниками ПРЦСССДМ соціальних послуг особам з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування:

6.      Профілактична робота.

Запобігання насильству. Робота з сім´ями (профілактика), в яких вчиняється насильство включає проведення оцінки потреб дітей/сім’ї, в разі вчинення насильства, надання соціальних послуг, проведення профілактичної роботи, проведення групових і масових профілактичних заходів, присвячених протидії насиллю.

Попередження вчинення повторних правопорушень. Робота з особами, які перебувають в конфлікті з законом включає в себе проведення оцінки потреб сім’ї/осіб, які звільнилися з місць позбавлення волі, перебувають на обліку в органі апробації, секторі ювенальної превенції, обстеження житлово-побутових умов, надання соціальних послуг, проведення індивідуально - профілактичної роботи для неповнолітніх, в разі їх перебування на обліку в органі пробації.

Робота з особами, які постраждали від торгівлі людьми включає в себе проведення інформаційні кампанії з питань  проблеми торгівлі людьми, надання соціально-психологічних, інформаційних послуг особам, постраждалим від торгівлі людьми.

7.      Проведення групових та масових заходів до соціально значущих дат.

Всього Центром в районі проведено 34 масових заходів, охоплено 2733 особи та 64 групових заходів, охоплено 808 осіб.

8.      Взаємодія із суб’єктами соціальної роботи.

Організація семінарів та тренінгів. З метою посилення співпраці із суб’єктами соціальної роботи  ПРЦСССДМ організовував навчальні семінари для фахівців із соціальної роботи при сільських радах:

-           «Надання послуг вразливим категоріям населення»;

-           «Профілактика та протидія насильству в сім’ї у діяльності фахівців соціальної сфери

Залучення благодійних організацій для вирішення проблем родин в СЖО.

Фонд  «Серце до серця», Полтавське відділення компанії МакДональдз Юкрейн ЛТД, Компанія АВК, Полтавська Євангельська церква «Спасіння», Громадська організація "Крим SOS», Полтавський спеціалізований навчально-виховний комплекс №85 ”Лебідка”, Приватний навчально- виховний комплекс «Паросток»,  БФ «Карітас», Журнал «Сашка», Розважальний комплекс «Турбіна».

А щоб така допомога надходила вчасно, новоствореним ОТГ необхідно визначитись, як саме буде здійснюватись підтримка вразливих родин?

Як варіант – створення власних структур в ОТГ, підбір кандидатів, навчання, набуття досвіду, це складний і непередбачуваний процес, оскільки фахові соціальні послуги, як і будь які повинен надавати професіонал.

Саме для уникнення ризиків щодо захисту дитини та родин, запобігання  негативних подій пропонуємо такий порядок взаємодії. ПРЦСССДМ на умовах спів фінансування усіх ОТГ та громад району виконує методичні, консультативні дії, проводить навчання фахівців із соціальної роботи, прийнятих в громадах, забезпечує, в разі необхідності екстрене кризове втручання, виконання державних  програм з питань соціальної роботи з сім’ями, дітьми та молоддю; здійснення організаційно-правового, методичного та інформаційного забезпечення діяльності фахівців із соціальної роботи від ОТГ.

Такий позитивний досвід співпраці сільрад з Центром вже маємо, а саме – протягом 2017 року в штаті Центру працювали фахівці із соціальної роботи при Нестеренківській, Василівській та  Тростянецькій сільрадах, які надавали послуги безпосередньо у своїх громадах.

Щоб не виникала соціальна напруга у зв’язку з конфліктами в родинах та громаді, не поглиблювалась криміногенна ситуація, діти не потерпали від насилля та не вилучались із родин і не потрапляли в державні інституції (в подальшому утримання таких дітей в цих закладах може бути покладено на місцеві бюджети), діяти на випередження треба спільними зусиллями громад та професіоналів у соціальній сфері, якими являються спеціалісти ПРЦСССДМ.

 

 

Полтавський районий центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді

Наверх ↑