Напередодні Дня прав людини

Версія для друкуВерсія для друку

Напередодні Дня прав людини (Human Rights Day), що відзначається міжнародною спільнотою щорічно 10 грудня, на базі Полтавської міськрайонної філії Полтавського обласного центру зайнятості для осіб, які перебувають на обліку, фахівцем безоплатної правової допомоги у Полтавському районі, адвокатом Артемом Пархоменком проведено лекцію на тему "Огляд новел законодавства України щодо захисту прав людини".

Поряд із обговоренням тематики заходу акцентовано увагу його учасників на тому, що у разі виникнення у громадян складності доступу до електронних сервісів Міністерства юстиції України у центах та бюро безоплатної правової допомоги, поряд із роз’ясненнями, консультаціями та іншими правовими послугами, усі без виключення громадяни мають можливість отримати доступ до сервісів Мін`юсту та скористатися ними самостійно або ж із допомогою працівника системи безоплатної правової допомоги.

Увагу присутніх на заході було звернуто також на те, що Законом України «Про безоплатну правову допомогу» передбачено право кожного громадянина отримати від кваліфікованого фахівця у галузі права роз’яснення та консультації, а найбільш вразливі категорії громадян, як то внутрішньо переміщені особи, інваліди та малозабезпечені, діти-сироти та постраждалі від домашнього насильства мають право на весь спектр послуг адвоката чи іншого фахівця у галузі права, що надаються безкоштовно. Отож, аби не мати потім неприємностей, перш ніж вчиняти буд-які юридично значущі дії, варто проконсультуватися із фахівцем щодо можливих правових наслідків таких дій, тим більше що таке право надається безкоштовно системою органів безоплатної правової допомоги. Громадянину залишається лише звернутися у будь-який зручний спосіб для нього спосіб — прийти або ж зателефонувати!

Обговорюючи тематику заходу, фахівець безоплатної правової допомоги зазначив, що не так давно з’явився новий інститут, що стосується судового захисту прав людини — це конституційна скарга. Відповідно до статей 55, 56 Закону України «Про Конституційний Суд України» конституційною скаргою є подане до Конституційного Суду України письмове клопотання щодо перевірки на відповідність Конституції України (конституційність) закону України (його окремих положень), що застосований в остаточному судовому рішенні у справі суб’єкта права на конституційну скаргу. У конституційній скарзі обов’язково зазначаються: 1) прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) громадянина України, іноземця чи особи без громадянства, адреса зареєстрованого місця проживання особи (для іноземця чи особи без громадянства - місця перебування) або повна назва та місцезнаходження юридичної особи, а також номер засобу зв’язку, адреса електронної пошти, якщо такі є; 2) відомості про уповноважену особу, що діє від імені суб’єкта права на конституційну скаргу; 3) короткий виклад остаточного судового рішення, в якому було застосовано відповідні положення закону України; 4) опис перебігу розгляду відповідної справи в судах; 5) конкретні положення закону України, які належить перевірити на відповідність Конституції України, та конкретні положення Конституції України, на відповідність яким належить перевірити закон України; 6) обґрунтування тверджень щодо неконституційності закону України (його окремих положень) із зазначенням того, яке з гарантованих Конституцією України прав людини, на думку суб’єкта права на конституційну скаргу, зазнало порушення внаслідок застосування закону; 7) відомості про документи і матеріали, на які посилається суб’єкт права на конституційну скаргу, із наданням копій цих документів і матеріалів;8) перелік документів і матеріалів, що додаються. Копія остаточного судового рішення у справі суб’єкта права на конституційну скаргу має бути засвідчена в установленому порядку судом, що його ухвалив.

Конституційну скаргу має право подати особа, яка вважає, що застосований в остаточному судовому рішенні в її справі закон України (його окремі положення) суперечить Конституції України. Конституційна скарга фізичної особи підписується тільки нею особисто. Якщо фізична особа є дієздатною, але за станом здоров’я або фізичною вадою не в змозі особисто підписати конституційну скаргу, її підписує уповноважена в установленому законом порядку особа, що діє від її імені. При цьому факт неможливості підписання конституційної скарги особи особисто має бути підтверджений. Конституційну скаргу юридичної особи підписує уповноважена на це особа, повноваження якої має бути підтверджено установчими документами цієї юридичної особи та актом про призначення (обрання) на посаду уповноваженої особи.

Під час зворотного зв’язку виступаючого та аудиторії не оминули увагою і питання відповідальності за ухилення від сплати аліментів, порядку реєстрації майнових прав на спадкове майно та спадкування майна. Відповідаючи на питання фахівець бюро правової допомоги розповів, що а наявності заповіту спадкування здійснюється відповідно до цього документа і лише за відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 Цивільного кодексу України. При цьому, вкрай важливо зауважити, що згідно статті 1241 цього Кодексу малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов'язкова частка). Відповідно до статей 1269, 1270 Цивільного кодексу України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, до спливу шестимісячного строку, який починає відліковуватися з дня смерті спадкодавця, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. У відповідності до Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій особа, яка подає таку заяву, має пред’явити також документи, що посвідчують особу, а також оригінал свідоцтва про смерть спадкодавця та заповіт, у разі його наявності.

По завершенні заходу, згідно затвердженого та оприлюдненого графіку, діяв #дистанційний пункт доступу до #безоплатної правової допомоги, де всі охочі мали можливість отримати юридичні консультації. Серед питань, що найбільше цікавили присутніх були порядок отримання субсидій та визнання особи такою, що втратила право користування житловим приміщенням, а також питання пов’язані із оформленням прав власності на майно та порядок оскарження якості послуг, наданих мешканцям багатоквартирних будинків управляючими компаніями.

Насамкінець, ще раз варто нагадати, що отримати безоплатну правову допомогу може кожен бажаючий, що звернеться до #бюро правової допомоги. У Полтавському бюро правової допомоги, за адресою: місто Полтава, вулиця Міщенка будинок 2, Вас раді бачити у робочі дні: з понеділка по п’ятницю з 9 до 18 години, контактний телефон 50-27-29.

 

БПД ПравоваДопомога LegalAid

 

Наверх ↑