Обережно, дифтерія!

Обережно, дифтерія! Полтавське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області інформує, що за даними Центру громадського здоров`я в Україні  ускладнилася епідемічна ситуація з захворюваності на дифтерію. За 10 місяців 2019 року зареєстровано 20 випадків. Найбільший спалах небезпечного захворювання зареєстрований в Закарпатській області – 5 хворих, у Хмельницькій, Луганській, Тернопільській – по 1 випадку, у місті Києві – 2 випадки небезпечного захворювання. Ще 10 осіб в Закарпатській області є носіями інфекції.

Смертність від дифтерії за різними даними становить від 5 до 20%.

Збудником дифтерії є дифтерійна паличка, яка дуже стійка і може зберігатися у зовнішньому середовищі до 15 діб.

Зараження відбувається  повітряно - крапельним шляхом, через предмети побуту, іграшки, посуд, білизну.

Джерелом інфекції є хвора людина або носій збудника. Інкубаційний період захворювання - від 3 до 10 днів, тобто, в цей час людина може заражати інших і навіть про це не знати.

Протікання захворювання залежить від того, наскільки поширився вірус, ступеня токсикозу, перекриття дихальних шляхів, ускладнень та супутніх хвороб.

Основні симптоми: біль у горлі, підвищена температура, лихоманка, набряк слизової оболонки ротоглотки, наліт на мигдалинах сірого кольору, осиплість голосу, набряк шиї, збільшення шийних, підщелепних лімфатичних вузлів.

Ускладнення починаються тоді, коли токсин палички потрапляє у кров. Практично всі органи чутливі до дії токсину, але найбільш вразливими є серце, нирки, наднирники та нервова система.

Саме через низьким рівнем захисту населення  щепленнями проти дифтерії лікарі пояснюють нові спалахи захворювання. Станом на 1 жовтня в Україні щеплено 59,5 % дітей віком до одного року та 52,3 % дорослого населення від кількості, що передбачена плановою вакцинацією.

Дифтерія — вакцинокерована інфекція та дуже небезпечна в ситуації, коли в країні вкрай багато не вакцинованих дітей та дорослих, що призводить до високого ризику розповсюдження інфекції.

Єдиним способом профілактики дифтерії і попередження розвитку небезпечних ускладнень є вакцинація для дітей та ревакцинація для дорослих.

Дітям роблять щеплення вакциною АКДП згідно календаря профілактичних щеплень.

Якщо ви вже дорослі, але не були раніше вакциновані, або у вас немає відомостей про щеплення, то для захисту від дифтерії та правця необхідна триразова вакцинація АДП-М.

Щеплення від дифтерії мають отримувати всі — і діти, і дорослі протягом усього життя, кожні 10 років.