В Україні триває Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства»

Версія для друкуВерсія для друку

В Україні триває Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства». Саме тому 27 листопада 2019 року у Новоселівській загальноосвітній школі Полтавської районної ради Полтавської області відбулася організована Полтавським районним центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді та проведена фахівцем безоплатної правової допомоги у Полтавському районі Артемом Пархоменком виховна година з учнями 8-11 класів, на тему: «Протидіймо насильству разом!». В ході уроку діти переглянули тематичне відео, презентації, а також дізналися порядок реалізації права на безоплатну правову допомогу.

Під час виступу фахівець безоплатної правової допомоги зазначив, що поряд із кримінальною та адміністративною відповідальність за вчинення насильницьких протиправних дій статтею 24 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» передбачені спеціальні заходи щодо протидії домашньому насильству, до яких належать: 1) терміновий заборонний припис стосовно кривдника; 2) обмежувальний припис стосовно кривдника; 3) взяття на профілактичний облік кривдника та проведення з ним профілактичної роботи; 4) направлення кривдника на проходження програми для кривдників.

Терміновий заборонний припис виноситься кривднику посадовими особами органів Національної поліції України у разі існування безпосередньої загрози життю чи здоров’ю постраждалої особи з метою негайного припинення домашнього насильства, недопущення його продовження чи повторного вчинення та може містити такі заходи: 1) зобов’язання залишити місце проживання (перебування) постраждалої особи; 2) заборона на вхід та перебування в місці проживання (перебування) постраждалої особи; 3) заборона в будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою. Працівники уповноваженого підрозділу органів Національної поліції України можуть у встановленому законом порядку застосовувати поліцейські заходи примусу для виселення з житлового приміщення кривдника, якщо терміновий заборонний припис передбачає зобов’язання залишити місце проживання (перебування) постраждалої особи, а кривдник відмовляється добровільно його залишити. Цей захід може бути застосований строком до 10 діб. В подальшому постраждала особа або її представник мають право також звернутися до суду із заявою про видачу обмежувального припису стосовно кривдника, в рамках якого визначаються один чи декілька таких заходів тимчасового обмеження прав кривдника або покладення на нього обов’язків: 1) заборона перебувати в місці спільного проживання (перебування) з постраждалою особою; 2) усунення перешкод у користуванні майном, що є об’єктом права спільної сумісної власності або особистою приватною власністю постраждалої особи; 3) обмеження спілкування з постраждалою дитиною; 4) заборона наближатися на визначену відстань до місця проживання (перебування), навчання, роботи, інших місць частого відвідування постраждалою особою; 5) заборона особисто і через третіх осіб розшукувати постраждалу особу, якщо вона за власним бажанням перебуває у місці, невідомому кривднику, переслідувати її та в будь-який спосіб спілкуватися з нею; 6) заборона вести листування, телефонні переговори з постраждалою особою або контактувати з нею через інші засоби зв’язку особисто і через третіх осіб. Обмежувальний припис видається на строк від одного до шести місяців.

Окрім того, Уповноважений підрозділ органу Національної поліції України бере на профілактичний облік кривдника з моменту виявлення факту вчинення ним домашнього насильства і проводить з ним профілактичну роботу.

Також кривдника може бути направлено судом на проходження програми для кривдників на строк від трьох місяців до одного року.

Підводячи підсумки заходу, його учасники дійшли висновку, що важливим елементом протидії насильству є наявність довірительних відносин із близькими, друзями та пов’язана із цим можливість розповісти їм про подібні випадки. Адже не варто соромитись зізнатись іншим про свої страждання. Саме це є найпершим та найбільш дієвим засобом протидії цьому негативному явищу. Свідки ж актів насильства як свідомі громадяни повинні не залишатися осторонь цього явища, а поставившись до актів насильства з осудом, мають повідомити про них правоохоронні органи. Адже саме небайдужість часто рятує не тільки здоров’я, а й життя.

 

Наверх ↑