На Полтавщині надається правова допомога засудженим!

Версія для друкуВерсія для друку

На Полтавщині надається правова допомога засудженим!

Продовжується співпраця Полтавського бюро правової допомоги із партнерами —Благодійною організацією «Світло надії» та Державною установою «Центр пробації» в Полтавській області в рамках реалізації програми диференційованого виховного впливу на засуджених "Підготовка до звільнення", яка включає надання засудженим соціальної, правової та інших видів допомоги, що сприятиме їх перевихованню, ресоціалізації і соціальній адаптації після відбуття покарання.

На початку жовтня 2019 року правопросвітницькі заходи з цього циклу відбулися у державних установах «Надержинщинська виправна колонія № 65» та «Божківська виправна колонія №16», під час яких фахівець Полтавського бюро правової допомоги Артем Пархоменко, керівник пенітенціарних програм БО «Світло надії» Іван Бабіюк, спеціаліст БО «FREE ZONE» Ігор Прищепа, інспектори Полтавського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» в Полтавській області Олена Кулик та Оксана Гаврось обговорили із засудженими питання, пов’язані із механізмом реалізації їх соціально-економічних прав задля їх соціальної адаптації та недопущення вчинення ними нового злочину після відбуття покарання.

Під час заходу засудженим було роз’яснено порядок реалізації права на #безоплатну правову допомогу, проведено заняття на теми «Працевлаштування» та «Житло» за програмою «Курс життєвих навичок», що покликана створити у засуджених чітко усвідомлену законослухняну модель поведінки та способу життя після звільнення із установи виконання покарань. В рамках цієї програми психологи та юристи надають засудженим поради про порядок проходження співбесід із працевлаштування, роз’яснюють ключові аспекти, що передбачені Законом України «Про зайнятість населення» та стосуються отримання послуг щодо сприяння у працевлаштуванні, інформують про можливості отримати житло у Центрі соціальної адаптації БО «Світло надії» допоки засуджений буде налагоджувати та поновлювати свої соціальні зв’язки, влаштовувати своє життя поза межами виправного закладу.

Варто зауважити, що відповідно до статей 24 та 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає гарантовану і захищену державою можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Громадяни не можуть мати будь-яких привілеїв чи зазнавати обмежень у цьому праві за будь-якими ознаками. Закон України «Про зайнятість населення», що визначає правові, економічні та організаційні засади реалізації державної політики у сфері зайнятості населення, гарантії держави щодо захисту прав громадян на працю та реалізації їхніх прав на соціальний захист від безробіття, встановлює що кожна особа може звернутися до відповідного центру зайнятості населення задля отримання послуг щодо професійної орієнтації та пошуку роботи. Не виключенням є і особи, що відбули покарання у виді позбавлення волі, адже після звільнення вони теж мають право і можливість звернутися за допомогою у працевлаштуванні. Окрім того, в установах виконання покарань вони мають можливість пройти навчання і здобути робітничі професії, на які сьогодні існує попит на ринку праці.

Не залишаються поза увагою і ключові реформи, що відбуваються в державі, адже під час таких заходів надається інформація і щодо них. Так, наприклад, засудженим розповіли також про пілотний проект Міністерства юстиції України, який стосується залучення до надання правової допомоги громадських радників (параюристів). Цей проект покликаний покращити доступність безоплатної правової допомоги та поінформованість суспільства про наявну у кожного громадянина можливість скористатися безоплатною правовою допомогою задля захисту своїх прав.

Під час свого виступу фахівець бюро правової допомоги зазначив, що Закон України «Про соціальну адаптацію осіб, які відбувають чи відбули покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк» визначає загальні засади соціальної адаптації осіб, які відбувають чи відбули покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк, засади участі у соціальній адаптації цих осіб підприємств, установ та організацій, об'єднань громадян, а також фізичних осіб, забезпечує правове регулювання відносин, спрямованих на реалізацію такими особами прав і свобод, передбачених Конституцією та законами України. Пояснюючи хто такі громадські радники (або параюристи), застосовуючи аналогію, фахівець вказав, що параюристи – інститут "швидкої" правової допомоги в громадах. Якщо парамедик надає швидку невідкладну медичну допомогу, то, подібно до цього, #параюрист надає першу допомогу у вигляді правових консультацій, інформації та перенаправлення до компетентного органу задля вирішення існуючої проблеми.

«Застосування мультидисциплінарного підходу в роботі з учасниками пілотного проекту із залученням працівників державних і громадських організацій дозволяє більш ретельно визначити нагальні потреби засуджених, які готуються до звільнення, та в процесі тісної взаємодії спільно віднайти ресурси у громаді для їхнього вирішення», - впевнена старший інспектор Полтавського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» в Полтавській області Олена Кулик.

По завершенні заходу діяв дистанційний пункт доступу до безоплатної правової допомоги, де всі охочі мали можливість отримати юридичні консультації. Серед питань, що найбільше цікавили присутніх були порядок відновлення паспорта громадянина України, порядок погашення заборгованості за виконавчими документами, оформлення спадщини, підстави та порядок умовно-дострокового звільнення від покарання.

Варто нагадати, що за правовою допомогою кожен громадянин може звернутися до Полтавського бюро правової допомоги, розташованого за адресою: м. Полтава, вул. Міщенка 2, тел. 50-27-29, у зручний час та у робочі дні з 9 до 18 години.

 

Наверх ↑