Відповідно до пункту 1 Прикінцевих положень з 21.02.2020 року введений в дію Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення безперешкодного доступу громадян до узбережжя водних об’єктів для загального водокористування».

Даним законом внесено зміни до статті 60 Кодексу України про адміністративні правопорушення, статей 47, 88, 110 Водного кодексу України, статей 60, 61, 62 Земельного кодексу України, статті 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статті 21 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» щодо обмеження в будь-який спосіб безперешкодного та безоплатного доступу громадян до узбережжя морів, морських заток, лиманів та островів у внутрішніх морських водах у межах пляжної зони, а також до берегів річок, водойм та островів для загального водокористування.

Державна екологічна інспекція Центрального округу (далі - Інспекція) інформує, що за положеннями статті 60 Земельного кодексу України та статті 88 Водного кодексу України вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм з метою охорони поверхневих водних об’єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності у межах водоохоронних зон виділяються земельні ділянки під прибережні захисні смуги. Правовий режим прибережних захисних смуг визначається статтями 60 - 62 Земельного кодексу України та статтями 1, 88 - 90 Водного кодексу України.

Так, згідно зі статтею 61 Земельного кодексу України, статтею 89 Водного кодексу України прибережні захисні смуги є природоохоронною територією з режимом обмеженої господарської діяльності.

Зокрема, у прибережних захисних смугах уздовж річок, навколо водойм та на островах забороняється: розорювання земель (крім підготовки грунту для залуження і залісення), а також садівництво та городництво; зберігання та застосування пестицидів і добрив; влаштування літніх таборів для худоби; будівництво будь-яких споруд (крім гідротехнічних, гідрометричних та лінійних), у тому числі баз відпочинку, дач, гаражів та стоянок автомобілів тощо. Об’єкти, що знаходяться в прибережній захисній смузі, можуть експлуатуватись, якщо при цьому не порушується її режим. Не придатні для експлуатації споруди, а також ті, що не відповідають установленим режимам господарювання, підлягають винесенню з прибережних захисних смуг.

Відповідно до статті 60 Земельного кодексу України, статті 88 Водного кодексу України прибережні захисні смуги встановлюються по обидва береги річок та навколо водойм уздовж у  різу води (у меженний період) шириною: для малих річок,струмків і потічків, а також ставків площею менш:

як 3 га — 25 метрів;

для середніх річок, водосховищ на них, водойм, а також ставків площею понад 3 га -50 метрів;

для великих річок, водосховищ на них та озер - 100 метрів.

Розміри водоохоронних зон визначаються проектами землеустрою, а в межах населених пунктів - з урахуванням містобудівної документації.

Відсутність окремого проекту землеустрою щодо встановлення прибережної захисної смуги не свідчить про відсутність самої прибережної захисної смуги, оскільки її розміри визначені законом.

Інспекція звертає увагу органів виконавчої влади та місцевого самоврядування на необхідність вжиття заходів реагування за порушення режиму використання земель в нормативних межах прибережних захисних смуг водних об’єктів.

Рекомендуємо вжити заходів щодо оформлення належної землевпорядної документації та встановлення у натурі (на місцевості) меж водоохоронних зон та прибережних захисних смуг водних об’єктів відповідно до вимог статті 88 Водного кодексу України, та орієнтовних розмірів і меж водоохоронних зон, що визначаються відповідно до Порядку визначення розмірів і меж водоохоронних зон з урахуванням існуючих конкретних умов забудови на час встановлення водоохоронної зони. Порядок та умови виготовлення проектів землеустрою, у тому числі й щодо прибережних смуг, визначаються статтями 50 - 54 Закону України «Про землеустрій».