Що потрібно знати про електротравми?

Версія для друкуВерсія для друку

Що потрібно знати про електротравми?

Виробничі процеси в усіх галузях вимагають широкого застосування електроенергії, що в свою чергу передбачає дотримання правил електробезпеки, оскільки їх порушення може призвести до тяжких і навіть смертельних травм.

Електротравми виникають при включенні людини в електричний ланцюг. Важкість ураження залежить від багатьох причин (сила й напруга струму, тривалість його дії, характер навколишнього середовища: дощ, волога земля, вода, стан організму – суха чи волога шкіра та ін.).

Ураження складається із загального впливу струму на організм і з його місцевої дії, що виражається в опіках. Зазвичай опіки при ураженні струмом не надто великі, проте глибокі та важкі. У місцях входу й виходу струму (найчастіше на руках і ногах) спостерігаються важкі електроопіки аж до обвуглювання. У більш легких випадках з’являються так звані мітки струму – округлі плями від 1 до 5 (6) см у діаметрі, темні всередині й синюваті по периферії. На відміну від термічних опіків – волосся не обпалене.

Загальний вплив електротравми на організм залежить від того, через які органи проходить струм. Особливо небезпечним є проходження струму через серце, головний мозок, що може викликати зупинку серця й дихання. Тому необхідно пам’ятати, що при будь-якій електротравмі відбувається враження серця!

У легких випадках спостерігаються локальні судоми без втрати свідомості, почуття страху, без прострації, немає “міток” току. У важких випадках спостерігається частий слабкий пульс, низький артеріальний тиск, задуха, потерпілий блідий, зляканий, у прострації.  При ураженні нервової системи нерідко спостерігаються загальні судоми,  зупинка дихання.

Головними причинами смертельних випадків при електротравмі прийнято вважати зупинку серця, зупинку дихання через параліч дихального центру, шоку, а також внаслідок комбінації вказаних причин. 

Кінцевий наслідок електротравми багато в чому залежить від надання швидкої та адекватної першої допомоги.

У першу чергу, якщо потерпілий знаходиться під дією електричного струму, вплив необхідно припинити, дотримуючись встановлених правил безпеки.

Поки потерпілий не відсторонений від джерела струму, він сам є джерелом струму для тих, хто надає допомогу!

 Якщо є можливість, необхідно розімкнути електричний ланцюг на обладнанні за допомогою переривника ланцюга або вимикача, висмикнути вилку з штепсельної розетки. Якщо це з якоїсь причини зробити неможливо, треба віддалити джерело струму від потерпілого, використовуючи ізолюючі предмети, наприклад, суху дерев'яну палицю, одяг, мотузок, шкіряні або гумові рукавички та ін. Для ізоляції самого рятувальника можна також використовувати ізолюючі предмети: сухі дошки, гуму, автомобільну шину і тому подібне. При звільненні потерпілого від джерела вище 1000 вольт слід приймати спеціальні заходи безпеки.

Масаж серця та штучну вентиляцію легень необхідно проводити до відновлення дихання, пульсу, звуження зіниць, покращення кольору шкіри. У тих випадках, коли протягом 30-40 хвилин з’являються трупні плями, задубіння – реанімаційні заходи припиняються.

 Надаючи першу допомогу хворим із електричними опіками, треба обробити опіки дезінфікуючим розчином, накласти стерильні пов’язки, провести транспортну іммобілізацію (знерухомлення). Доставляють їх до стаціонару лікувального закладу завжди в лежачому стані, незважаючи на, здавалось би, задовільний стан.

При дії електричного струму високої напруги вірогідне настання глибокого розладу діяльності ЦНС з гальмуванням центрів серцево-судинної і дихальної систем, що називається “уявною смертю” або “електричною летаргією”. Клінічно такий стан проявляється непомітною серцевою і дихальною діяльністю. Якщо в таких випадках вживаються необхідні реанімаційні заходи, то найчастіше вони призводять до успіху, інакше за відсутності адекватної допомоги можливе настання смерті.

Відбувається немало випадків раптової смерті потерпілих через декілька годин після електротравми на тлі уявного благополуччя. Тому будь-який потерпілий від удару електричного струму обов'язково має бути госпіталізований до спеціалізованого стаціонару лікувального закладу, де за необхідності йому буде надана невідкладна реанімаційна допомога.

Пам’ятаючи про необхідні заходи безпеки при користуванні електрифікованим виробничим обладнанням, або електроприладами ви попередите травмування себе і будете здорові!

 

Начальник Полтавського відділення  

 управління виконавчої дирекції Фонду

 соціального страхування України

 у Полтавській області                                                          В.  Артамонов

 

Наверх ↑