Суд присяжних в Україні: які справи він розглядає?

Суд присяжних в Україні: які справи він розглядає?

Присяжних залучають до розгляду цивільних справ (обмеження, поновлення цивільної дієздатності особи або визнання її недієздатною; визнання особи безвісно відсутньою; усиновлення; надання особі психіатричної допомоги; примусову госпіталізацію особи до протитуберкульозного закладу) та кримінальних справ (справи про злочини, за які передбачено довічне позбавлення волі).

Прокурор, суд зобов’язані роз’яснити обвинуваченому у вчиненні злочину, за який передбачене покарання у виді довічного позбавлення волі, можливість та особливості розгляду кримінального провадження стосовно нього судом присяжних.

Письмове роз’яснення прокурора обвинуваченому про можливість, особливості і правові наслідки розгляду кримінального провадження судом присяжних додається до обвинувального акта і реєстру матеріалів досудового розслідування, які передаються до суду.

Обвинувачений у вчиненні злочину, за який передбачене покарання у виді довічного позбавлення волі, під час підготовчого судового засідання має право заявити клопотання про розгляд кримінального провадження стосовно нього судом присяжних.

Усі питання, пов’язані з судовим розглядом, крім питання, передбаченого частиною третьою статті 331 Кримінального процесуального кодексу України, судді і присяжні вирішують спільно.

До розгляду цивільних справ залучають одного суддю та двох присяжних, до розгляду кримінальних справ – двох суддів та трьох присяжних.

Начальник ГТУЮ у Полтавській області        Олег Тимченко

Суд присяжних в Україні: права та обов`язки присяжних

Кримінальне провадження судом присяжних здійснюється відповідно до загальних правил Кримінального процесуального кодексу України з певними особливостями.

Присяжний має право:

- брати участь у дослідженні всіх відомостей та доказів у судовому засіданні;

- робити нотатки під час судового засідання;

- з дозволу головуючого ставити запитання обвинуваченому, потерпілому, свідкам, експертам, іншим особам, які допитуються;

- просити головуючого роз’яснити норми закону, що підлягають застосуванню під час вирішення питань, юридичні терміни і поняття, зміст оголошених у судовому засіданні документів, ознаки злочину, у вчиненні якого обвинувачується особа.

Присяжний зобов’язаний:

- правдиво відповісти на запитання головуючого і учасників судового провадження щодо можливих перешкод, передбачених цим Кодексом або законом, для його участі в судовому розгляді, його стосунків з особами, які беруть участь у кримінальному провадженні, що підлягає розгляду, та поінформованості про його обставини, а також на вимогу головуючого подати необхідну інформацію про себе;

- додержуватися порядку в судовому засіданні і виконувати розпорядження головуючого;

- не відлучатися із залу судового засідання під час судового розгляду;

- не спілкуватися без дозволу головуючого з особами, що не входять до складу суду, стосовно суті кримінального провадження та процесуальних дій, що здійснюються (здійснювалися) під час нього;

- не збирати відомості, що стосуються кримінального провадження, поза судовим засіданням;

- не розголошувати відомості, які безпосередньо стосуються суті кримінального провадження та процесуальних дій, що здійснюються (здійснювалися) під час нього, і стали відомі присяжному у зв’язку з виконанням його обов’язків.

Начальник ГТУЮ у Полтавській області                      Олег Тимченко