«Захисники мають право на безоплатне отримання земельної ділянки»,- Олег Тимченко

Учасники бойових дій мають право на першочергове відведення земельних ділянок для:

- Особистого селянського господарства - до 2 га.

- Ведення садівництва - до 0,12 га.

- Будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд:

• у селах - до 0, 25 га,
  • селищах - до 0,15 га,
  • містах - до 0,1 га.

- Індивідуального дачного будівництва - до 0,1 га.

- Будівництва гаражів - до 0,01 га.

Скористатися правом на відведення земельної ділянки можна один раз за кожним видом діяльності.

Щоб отримати земельну ділянку необхідно:

1. Обрати земельну ділянку.

2. Обирати необхідно з ділянок, позначених білим кольором на сторінці http://map.land.gov.ua/kadastrova-karta .

3. Перевірити, чи земельна ділянка вільна (звернутися до територіальних управлінь Держгеокадастру або до сільської, селищної, міської ради за місцем розташуванням ділянки).

4. Отримати дозвіл на виділення земельної ділянки.

5. Підготувати документи:

- клопотання довільної форми із зазначенням цільового призначення земельної ділянки та орієнтовних розмірів графічні матеріали із зазначенням місця розташування земельної ділянки;

- погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб);

- копію посвідчення УБД/ копія довідки про участь в АТО/ витяг з наказу;

- копію паспорта;

- копію ідентифікаційного номера.

6. Звернутися із документами до уповноваженого органу:

- з земель комунальної власності - до сільських, селищних, міських рад;

- з земель державної власності - до районних держадміністрацій;

- сільськогосподарського призначення державної власності у власність або у користування - до територіальних органів Держгеокадастру.

7. Розробити та погодити проєкт землеустрою:

- обрати землевпорядну організацію.

- укласти із організацією договір про розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Строк виготовлення проекту - до 6 місяців.

- погодити проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки:

місцевим управлінням Держгеокадастру;

місцевим відділом архітектури та містобудування;

іншими організаціями (органи лісгоспу, водгоспу, охорони культурної спадщини, екології) в окремих індивідуальних випадках.

Висновок про погодження додається до проекту землеустрою.

8. Оформити права на земельну ділянку:

- зареєструвати земельну ділянку в Державному земельному кадастрі, отримати кадастровий номер;

- отримати рішення органу, який передає у власність земельну ділянку, про передачу обраної ділянки у власність:

комунальної власності - до сільської, селищної, міської ради;

державної власності – до районної державної адміністрації;

сільськогосподарського призначення державної власності у власність або у користування - до територіальних органів Держгеокадастру;

- зареєструвати право власності на земельну ділянку у державного реєстратора прав або нотаріуса.

А от механізм отримання грошової компенсації замість виділення земельної ділянки, якщо таке виділення неможливе у зв’язку з відсутністю вільних земельних ділянок у обраному вами регіоні на законодавчому рівні в Україні не визначений.

Однак на регіональному рівні в деяких містах України (м. Київ, Харків, Тернопіль, Львів, Миколаїв та інші) місцевими радами були прийняті рішення про можливість грошової компенсації бійцям АТО/ООС та сім’ям загиблих бійців у разі неможливості виділити земельну ділянку для індивідуального житлового будівництва із земель комунальної власності.

Процедура виплати грошової компенсації та її розмір відрізняється в кожному окремому випадку. Тому радимо звертатися до вашої міської ради та дізнаватися про можливість такої грошової компенсації.

Також Земельним кодексом України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а саме невідповідність місця розташування об’єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Відмова у наданні дозволу у всіх інших випадках вважається незаконною.

Начальник ГТУЮ у Полтавській області                       Олег ТИМЧЕНКО